OAZOWA WYCIECZKA DO KRAKOWA

Ogród Zoologiczny

Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej

09 czerwca o godzinie 7.30 z Witowa  33 - osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami wyruszyła na podbój Krakowa. W planie wyjazdu było krakowskie ZOO oraz Park Edukacji Globalnej. Po wejściu do autobusu i zajęciu miejsc, ks. Jan Lis poprowadził modlitwę o bezpieczną i szczęśliwą podróż. Trasa upływała w radosnej i wesołej atmosferze. Nie brakowało wspólnych śpiewów. Dzieci nie mogły się już doczekać przybycia do celu wycieczki.
    Po ponad dwugodzinnej jeździe dotarliśmy na miejsce. Po zakupieniu biletów wstępu do ZOO, zostaliśmy podzieleni na małe grupy, które ze swoim opiekunem zaczęły zwiedzanie. Dzieci były pod wrażeniem ilości zwierząt, mogły podziwiać m.in. słonie, żyrafy, tygrysy, pingwiny i wiele innych gatunków. Robiły zdjęcia, aby uwiecznić te chwile i podzielić się nimi z rodzicami w domu po powrocie. Pogoda nam dopisywała, słońce paliło bardzo mocno. Dwugodzinne zwiedzanie ZOO przy takiej temperaturze powinno zmęczyć dzieci, ale okazało się, że jest wręcz przeciwnie. Dzieci tryskały energią. Po wyjściu z ZOO był czas na zakup pamiątek.
Następnie udaliśmy się do Salezjanów na ul. Tyniecką do Parku Edukacji Globalnej – Wioski Świata, gdzie czekał na nas duszpasterz SWM – ks. Jan Hańderek. Zaczęliśmy zwiedzać to jakże ciekawe miejsce. Ks. Jan pełnił rolę naszego przewodnika. Opowiadał bardzo ciekawe historie z życia ludzi na rożnych kontynentach. Podzielił się także wspomnieniami i doświadczeniami, które z misji przywożą wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.

W ciągu 2 godzin odbyliśmy podróż dookoła świata.  Mogliśmy zobaczyć zabudowania charakterystyczne dla wszystkich kontynentów - tradycyjną afrykańską wioskę, papuaski dom na palach, andyjską chatę, oryginalną mongolską jurtę, indiańskie tipi, południowoamerykański slums, a także nietopniejące igloo.
W domkach podziwialiśmy oryginalne stroje, instrumenty oraz przedmioty codziennego użytku przywiezione z różnych części świata. Czekały też na nas bardzo ciekawe atrakcje np. plująca lama, jak, którego można wydoić, wielbłąd, którego można osiodłać i wiele innych.
Wizyta w tym szczególnym miejscu pozwoliła nam zobaczyć jak żyją mieszkańcy różnych miejsc na świecie i z jakim ubóstwem muszą się zmierzać każdego dnia.
Po zwiedzaniu mogliśmy odpocząć i posilić się kiełbaską z grilla.

Po podziękowaniu ks. Janowi Hańderkowi za bardzo ciekawe oprowadzenie nas po Parku Edukacji Globalnej, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Witowa.